09/2022
Warto zauważyć, że branża e-commerce jest bardzo konkurencyjna, co oznacza, że pracodawcy często poszukują wykwalifikowanych kandydatów z doświadczeniem. Jednak z drugiej strony, ze względu na szybki rozwój rynku, pojawiają się też nowe firmy, które szukają pracowników bez doświadczenia, ale z dużą motywacją i chęcią nauki.
Wśród najbardziej pożądanych umiejętności w branży e-commerce można wymienić znajomość języków programowania, umiejętność analityki danych, doświadczenie w obsłudze narzędzi marketingowych (np. Google Analytics, Facebook Ads), umiejętności sprzedażowe oraz dobra znajomość języków obcych.
W Polsce Sektor e-commerce jeszcze nigdy nie rozwijał się tak dynamicznie, jak obecnie. Rosnąca w szybkim tempie konkurencja na rynku sprawia, że firmy chcą być widoczne dla konsumentów i rozpoznawalne. Stąd też tak duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. SEO, którzy odpowiadają na pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach.
Firmy z obszaru e-commerce zdają sobie doskonale sprawę, jak ważna jest tzw. chwytliwość kluczowych słów. Wiedzą, że muszą tym odpowiednio zarządzić, aby klient trafił do nich, a nie do konkurencji. Dlatego tak chętnie zatrudniają specjalistów odpowiedzialnych za SEO.
Duże znaczenie dla kandydatów pracujących w sektorze e-commerce ma możliwość pracy zdalnej. Kandydaci są w stanie odrzucić ofertę potencjalnego pracodawcy tylko dlatego, że w firmie przywrócono pracę stacjonarną w pełnym wymiarze. – Kandydaci chcą mieć możliwość częściowej pracy z domu i jasno to komunikują na wszystkich etapach procesu rekrutacyjnego. Firmy, które nie dają możliwości pracy hybrydowej, mają duże problemy z rekrutacją. Na szczęście e-commerce jest bardzo elastyczny w tym.
Duże znaczenie dla kandydatów pracujących w sektorze e-commerce ma możliwość pracy zdalnej. Kandydaci są w stanie odrzucić ofertę potencjalnego pracodawcy tylko dlatego, że w firmie przywrócono pracę stacjonarną w pełnym wymiarze. – Kandydaci chcą mieć możliwość częściowej pracy z domu i jasno to komunikują na wszystkich etapach procesu rekrutacyjnego. Firmy, które nie dają możliwości pracy hybrydowej, mają duże problemy z rekrutacją. Na szczęście e-commerce jest bardzo elastyczny w tym. W branży e-commerce istnieją również możliwości awansu na wyższe stanowiska, takie jak kierownicy projektów e-commerce, menedżerowie ds. e-commerce czy dyrektorzy e-commerce. Oprócz tego, w branży e-commerce często oferowane są różnego rodzaju szkolenia i kursy doskonalące, które pozwalają na rozwijanie kompetencji i zdobywanie nowych umiejętności.
Rynek pracy w branży e-commerce oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego, zwłaszcza dla osób z umiejętnościami z zakresu marketingu internetowego, analityki danych i programowania. Jednocześnie, rynek ten wymaga ciągłego kształcenia się i dostosowywania do zmieniających się trendów, co może być wyzwaniem dla niektórych pracowników.
Branża ta rozwija się bardzo dynamicznie, co wymaga ciągłego dostosowywania się do nowych trendów i technologii, co przekłada się na potrzebę ciągłego rozwoju zawodowego pracowników.
Dla przedsiębiorców, prowadzenie biznesu online w Polsce stanowi szansę na osiągnięcie większej skali i zasięgu, niż w przypadku biznesu stacjonarnego. Dzięki temu można dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują
Dla pracowników, rynek e-commerce w Polsce stanowi szansę na zdobycie pracy lub rozwój kariery w dynamicznie rozwijającej się branży. W e-commerce istnieją różne ścieżki kariery, w zależności od umiejętności i preferencji pracownika, a także wiele szkoleń i kursów pozwalających na zdobycie nowych kwalifikacji.
Dla konsumentów e-commerce umożliwia łatwiejszy dostęp do różnego rodzaju produktów i usług, bez konieczności wychodzenia z domu. E-commerce umożliwia też łatwiejsze porównanie ofert, co może przyczynić się do podniesienia jakości usług i obniżenia cen.
Dołącz do naszego newslettera HRShapers i odkrywaj aktualności jako pierwszy!
Masz pytanie?